ونیر ؛ راهکاری برای اصلاح طرح لبخند

ونیر در دندان‌پزشکی یک لایه از ماده‌ایست که روی دندان قرارمی‌گیرد و آن را می‌پوشاند. ونیرها به بهبود زیبایی لبخند و یا محافظت سطح دندان از آسیب کمک می‌کنند.

ونیرها عموماً دو نوع دارند: کامپوزیت و پرسلن دندانی.

یک ونیر کامپوزیتی هم می‌تواند مستقیماً و بدون مرحلۀ اضافی روی دندان قراربگیرد و هم می‌تواند به صورت غیرمستقیم بعد از قالبگیری از دندان در مطب دندان‌پزشکی، توسط تکنسین دهان و دندان در لابراتوار ساخته‌شود و سپس با یک سمان رزینی به دندان متصل‌شود. در مقابل یک ونیر پرسلنی فقط به صورت غیرمستقیم در لابراتوار ساخته‌می‌شود.

از مزایای ونیرها تراش بسیار کم یا حتی عدم نیاز به تراش دندان جهت آماده‌سازی اتصال ونیرهاست.

همچنین، روکش کراون، به ترمیمی گفته‌می‌شود که تمام سطوح دندان را دربربگیرد. ولی یک ونیر لمینیتی، یک لایۀ نازک است که فقط سطح رویی دندان را می‌پوشاند و معمولاً جهت استفاده‌های زیبایی کاربرد دارد.

انجام ترمیم‌های ونیری، توسط دندان‌پزشک متخصص ترمیمی و زیبایی انجام‌می‌شود و دندان‌پزشک می‌تواند در مواردی که دندان دچار بدرنگی یا شکستگی یا مشکلات دیگر است، جهت بهبود زیبایی از ونیر استفاده کند. ونیر در بیشتر موارد در چندین دندان فک بالا انجام‌می‌شود تا طرح لبخند به بهترین نحو اصلاح‌شده و به لبخند هالیوودی نزدیک شود.

مشاهدۀ سایر نمونه‌کارهای انجام‌شده توسط دکتر تقوی

بسیاری از افراد به دلیل دندان‌های کوچک، فضاهایی خالی بین دندان‌هایشان وجوددارد که ممکن است با درمان ارتودنسی به آسانی تصحیح نشود. بعضی نیز به دلیل قرارگیری نامناسب دندان‌ها در فک، نمای نازیبایی به چهره آن‌ها داده‌است و فرد حاضر به درمان ارتودنسی نیست.

ونیرها می‌توانند فضاهای خالی تیرۀ بین دندان‌ها را که به علت تحلیل لثه به‌وجودآمده‌اند برطرف و دندان‌های کوچک را با نمای دندان‌های بزرگتر، زیباتر کنند و دندان‌هایی با رنگ، شکل و تقارن مطلوبی را ایجاد نمایند. ونیرها همچنین یک انتخاب مؤثر در بیمارانی هستند که به دلیل افزایش سن، دندان‌هایی سایش‌یافته دارند.

برگرفته از: wikipedia.org

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. جعفر رحمان نيا گفت:

    سلام دكتر تقوي
    من رحمان نيا هستم اتفاقا سايت شما را ديدم خيلي خوشحال شدم كه پيشرفت بسيار خوبي كردي . من حدود هشت سال پيش در درمانگاه چهارراه سهروردي پيش شما
    دندان هايم را درست كردم .اون موقع شما كم تجربه بوديد و پركار . الان هم از اون كارت راضيم .
    هميشه سالم و خوشبخت باشي.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *